Prvá pomoc pre unavené oči

V závislosti od príznakov, ktoré vaše oči trápia, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich rád. Ide predsa o najcitlivejší orgán v tele, ktorý by sme si mali dostatočne chrániť. Navyše sa hovorí, že oči sú oknom do duše a pri kontakte s novými ľuďmi sú neraz tým, čím oslovíme najviac.

Očné kvapky – sú neoceniteľným pomocníkom pre ľudí pracujúci pri počítači. Zatiaľ čo bežne žmurkáme okom okolo 20-krát za minútu, pred monitorom je to len polovičné číslo. Svoje oči preto zvlhčite vždy, keď pocítite pálenie, rezanie alebo začnete slziť. Ako prevencia vám postačia tzv. "umelé slzy", ktoré dostanete v lekárni.

Studený obklad – je ideálny na opuchnuté oči po ťažkej noci s minimálnym množstvom potrebného spánku. Použiť môžete kocky ľadu či antikorovú lyžičku vytiahnutú z chladničky. Ak mávate ťažkosti s očami pravidelne, môžete si v lekárni kúpiť gélový obklad, ktorý budete mať v mrazničke vždy pripravený na použitie.

Masáž – ako relaxačná pauza najmä počas práce. Bruškami prstov si po zatvorených očiach najskôr poklepkávajte a neskôr krúživými pohybmi jemne premasírujte očné gule. Postupuje od vnútorného kútika smerom k vonkajšiemu.

Blahodarná uhorka – tento overený trik pozná väčšina z nás. Nakrájajte čerstvú studenú uhorku na kolieska, priložte na oči a relaxujte. Táto zeleniny totiž obsahuje enzýmy, ktoré znižujú zápal a vďaka chladu potláčajú opuch.

Bylinkové obklady – namočte nálevové vrecko rumančekového čaju do horúcej vody a nechajte vychladnúť. Potom priložte na oko a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Mnohí si túto metódu pochvaľujú, je však potrebné opakovať ju aj niekoľkokrát do dňa a použiť vždy nové vrecká. Na upokojenie tiež pomáhajú vylúhované vrecká zeleného čaju, ktoré dáte pred použitím na nejaký čas do mrazničky.